«Сподіваємося, вона стане доказом у міжнародних судах»: в Николаеве презентовали книгу об аннексии Крыма

Прочитали: 1055

В понедельник, 22 апреля, в Николаеве состоялась презентация книги «Люди «серой зоны». В ней украинские журналистки Анна Андриевская и Елена Халимон передали боль тех, кого коснулась аннексия Россией украинского Крыма.

В стенах выставочного зала Николаевского городского дворца культуры собрались около четырех десятков николаевцев. Кроме книги, им представили фильм Игоря Чайки «Остров Крым. Дежавю». Само произведение «Люди «серой зоны» содержит в себе 50 историй. Эта книга не продается, ее передают библиотекам, общественным организациям, а также участникам боевых действий на Донбассе.

— Сьогодні територія Криму перетворена на «сіру зону», в якій не діє міжнародне право, в якій право сили переважає над усіма іншими. Сьогодні це військова база, в якій немає жодної свободи. Це одне із найнебезпечніших місць на світі, тому що там щодня зникають люди. Їх катують, звинувачуючи в злочинах, якими злочинами не є. [...] Таких фактів вже настільки багато, що вони губляться. Ми вирішили зібрати їх записати історії постраждалих,  – рассказывает авторка книги Анна Андриевская.

Все истории из книги абсолютно разные, так как их герои разного возраста, и они по-разному переживали острый период аннексии в 2014 году. Но, все, что их объединяло – сильные негативные эмоции и страдания. Во время общения с журналистами, они часто делали перерыв, дабы справиться со слезами или желанием покурить на нервной почве.

— Частину свідчень нам передали люди, які досі проживають на окупованому півострові. Вони не називають себе. Але є і ті, хто називає. Їм набридло боятися. Засоби масової інформації, які там працюють зараз, не розповідають про обшуки, про переслідування з політичних мотивів. Люди інколи хочуть просто висловитися, – говорит Андриевская.

Авторки желают, чтобы в будущем книга стала доказательством незаконной аннексии Крыма и помогла достичь понесения Россией наказания.

— В ідеалі ми хочемо, щоб злочинець, Російська Федерація, була покарана. Ми сподіваємося, що ця книга стане частиною доказової бази у міжнародних судах. З фото, зі свідченнями тих людей. Ми, наприклад, знаємо, що зараз прокуратура Криму, яка змушена була переїхати з окупованого Криму, вони також збирають такі свідчення. У них, щоправда, інший формат опитування. Але якщо ми частково долучимося до того, щоб визнали, що це був міжнародний злочин. І щоб за це був покараний Владімір Путін. Я би була щаслива, – отметила Елена Халимон.

Напомним, ранее в Николаеве журналист Тарас Березовец презентовал свою книгу «Остров Крым».