Жіночий аб’юз, канабіс, оголені фото та миколаївський рух: інтерв’ю із запальною реперкою Alyona Alyona

Прочитали: 12194

Мобільний павільйон HOUSE OF EUROPE, унікальний простір для культурних та освітніх ініціатив, що функціонує на Соборній площі у Миколаєві, почав свою роботу з концерту української реп-зірки Alyona Alyona.

Колись вона була вихователькою у дитячому садку, а потім стала відомою на увесь світ реперкою, яка очолила відомі чарти та престижні рейтинги артистів. Сьогодні вона не тільки займається творчістю, але і транслює важливі соціальні меседжі. 

NikLife поспілкувався з виконавицею щодо Миколаєва, її публікацій, в яких вона популяризує толерантність до будь-яких форм тіла і нетерпимість до жіночого аб'юзу, а також співпраці зі скандальним місцевим кліпмейкером Delta Arthur.


NL: Яке перше враження залишив для вас Миколаїв? Що встигли побачити? Де відпочили з дороги?

Alyona Alyona: На жаль, нам особливо нічого не вдалося побачити. Їхали з Харкова, приїхали о шостій ранку. Лягли поспати. Потім пообідали та приїхали на чек. Він дуже затянувся, бо спекотно. І центральна площа – це все, що ми побачили у Миколаєві.

NL: Як вам вона?

Alyona Alyona: Дуже сподобалась. Також, ми знайшли один заклад – «Дейлі Спорт». Дуже сподобався, такий дизайнерський. А поки ми їхали в таксі, побачили багато чого цікавого, молодіжного та креативного. Думаю: «Вау! Таке прогресивно місто! Клас». Я ніколи не була тут, але ще буду. Ось, всередині серпня я приїду з еко-проектом. (Співачка стала амбасадоркою проекту «ЕКОном Планету». Він буде мандрувати Україною по сортувальним станціям магазину METRO – NL). Буде велика автограф-сесія. Я дам всім час, щоб всі відсортували сміття та отримали від мене подарунки. Це буде набагато визначніше.

NL: У Миколаєві ви відкриваєте універсальний простір для культурних та освітніх ініціатив. Чи є, на вашу думку, Миколаїв тим містом, в якому хочеться творити?

Alyona Alyona: Я думаю, так. За всі роки моєї творчості та того часу, як я відома, концентрація проектів зазвичай зосереджується у містах-мільйонниках. Про такі міста, як Миколаїв, Умань, Хмельницький, Івано-Франківськ, на жаль, чомусь ніхто не розмовляє. Там дуже мало чого відбувається. Мені цього року вдалося побачити, що нові впровадження концентруються на Сході України, там люди потребують цього. І дуже приємно знати, що такі штуки відкриваються в невеликих містах України. Це приємно. Я приїхала, дізналась більше про проект.

Я щаслива, що є можливості фінансування для активістів, які хочуть розвивати свої міста. Тепер їх можуть почути, і для цього непотрібно їхати до столиці. Необов’язково працювати у великих компаніях, які багато реалізують проектів. Можна прямо тут отримати підтримку від місцевої влади та Європи.

NL: Ви мали досвід співробітництва з миколаївським кліпмейкером та репером із псевдонімом Delta Arthur. Саме він був автором ваших перших відео-робіт, які зробили вас відомою.

Alyona Alyona: Так. Він, до речі, і порадив нам заклад. Ми йому подзвонили. Кажемо: «Ти де?». Він відповідає: «У Києві». Ми: «Ладно, куди йти їсти?». І він сказав: «Дейлі».

NL: Ви знали, що у Миколаєві він став відомим, перш за все, коли покурив маріхауну на балконі мерії? Як ви ставитесь до такої поведінки та взагалі канабісу?

Alyona Alyona: Розумієте, хіп-хоп-культура та канабіс – це одне супер-велике ціле. Але, я до цього відношуся толерантно. Це вибір та право кожного. Але я за життя без затьмареної свідомості. Безпосередньо я, не вживаю. Мені скрізь пропонують, особливо в Європі. (сміється) Знаєте, якщо у нас є збоченці, які відкривають плащ, а там вони голі. То там у людей за плащем цілий вибір всяких речовин. Я така: «Нє, нє, нє». А вони: «Та ти ж репер, чого ти не юзаєш?». А я не хочу, мені це не цікаво.

Щодо нього, це його вибір. Він нічого такого смертельного не зробив. Але він порушив закон, це правда. Я не підтримую його, але і не засуджую.

Читайте також: «Я не курил наркоту: рэпер Delta Arthur на видео извинился за свою выходку на балконе мэрии»

NL: Як ви оцінюєте досвід роботи з ним? Чи будете далі працювати разом?

Alyona Alyona: Досвід співробітництва дуже крутий. Мені дуже приємно, що це молодий талановитий режисер та оператор, який зробив з палок та шишок те, що він зробив. Особливої такої можливості не було, проте він за допомогою свого світобачення та креативу зробив такі штуки, які розлетілися на увесь світ. Тому, клас. І мені приємно, що він ні з якогось міста-мільйонника, а невеликого містечка, як і я. Так, трохи більшого, ніж моє. Але все ж таки.

Ми давно не співпрацюємо. У нас різні проекти. Але інколи ми до нього звертаємося, інколи він – до нас. Я слідкую за ним, як за творцем, тому що він також виконує музику, знімає свої відео-роботи. Безпосередньо, ми спілкуємося. Але не про мою творчість. Більше про його.

NL: Сьогодні серед артистів стало популярним знімати кліпи на незвичних майданчиках, в тому числі індустріальних покинутих просторах, аби привертати до них увагу. Як ви оцінюєте цю тенденцію? Та чи готові її підтримати, аби допомогти містам говорити про їхні проблеми?

Alyona Alyona: Абсолютно з вами згодна. Це скоріше обов’язок, аніж тенденція. Обов’язок артистів, діячів, блогерів - показувати такі місцини. На це є декілька причин. Знімати автомобіль, підсвітку – це типова штука. Це бачили всі. А так, ти відкриваєш нову неповторну локацію з супер-сторони. Ти є першопрохідцем, твоя відео-робота запам’ятається. І як мінімум, якщо ти хочеш робити благодійність, варто пам’ятати, що розвиток своєї держави заключається в тому, що ти їдеш в таке містечко, її знімаєш, показуєш, яка є крута місцина. Так, вона закинута. Але дивіться, як я круто її використав. Це можна зробити, якщо, звичайно, дотримуватися правил безпеки.

Я побувала 2019 року на багатьох європейських фестивалях. Локації більшості з них – це закинуті промзони, аеропорти, водонагрівні, водокачаючі вежі, куди прийшлі місцеві митці. Це «вау». Ми знімали таку відео-роботу на Сході України. Так, ми повинні показувати, що наша країна крута не тільки хай-течними сучасними штуками, а й такими. Це також історія, це також частина нашої держави.

NL: У Миколаєві також є багато тих. Чого тільки вартий завод 61 комунара. Якби ви знімали тут кліп, чи обрали би подібний простір? Або це був би інший настрій?

Читайте також: «Промышленная красота: жена экс-нардепа Лещенко, DJ Nastia, сыграла сет на Николаевском судостроительном заводе»

Alyona Alyona: Поки я тут каталась, я побачила креативну молодь. Мені подобається, що тут багато таких людей, які намагаються виглядати стильно. Я бачила молодь на BMX, скейтах, роликах. Як би я тут знімала свою відео-роботу, то я б зібрала юнацтво, таке двіжове, що постійно в русі. Те, що я побачила, - це рух. Це місто руху, де молодь постійно в дії, щось робить. Графіті є, фрески, малюнки тематичні. Вони цікаві, стильні. Я б, напевно, зупинилася на цьому, а не на промзоні. Це те, що відчула.

NL: Ви одна з перших жінок-артисток, хто відверто заговорив про жіночий аб’юз. Що вас спонукало до цього?

Alyona Alyona: В будь-якому випадку, є дія, а є протидія. Коли суспільство дійшло до того, що більше чоловіки знущаються над жінками, жінки почали створювати свій рух та відстоювати свої права. На цю дію також може бути протидія. Цей рух може колись вибухнути так, що чоловіки пригнічаться та занепадуть. Поки ми свідомі, поки ми розумні, ми можемо це контролювати і показувати, що не можна тепер забувати про чоловіків та говорити тільки про жінок. Тому що у жінок як є гарне, так є і погане.

Я працювала в соцслужбі, я дивлюсь багато передач ВВС. Ось, наприклад, є жінки-екскортниці та утриманки. Їхній стиль життя показує хлопцям: «Дивись, я класна, і ти повинен за це платити. Ти маєш робити все, аби я була богинею. Моя краса вартує дуже дорого». Це також тиск щодо чоловіків. І приниження чоловічої гідності. Не кажучи вже про те, що є поняття жіночого аб’юзу. Слово «підкаблучник» виникло не просто так. Є люди, яким це комфортно. А є чоловіки, які би не хотіли цього, але жінки тримають їх у кайданах маніпуляції. Особливо, коли стосується дітей в сім’ї. Мені захотілося підняти це питання. Мені хочеться, щоб була рівність, щоб всім було добре.

NL: Чи підтримав вас хтось з колег? Серед чоловіків не прийнято про таке говорити. А для того, щоб тема йшла далі, одного галасу, навіть такого гучного, як у вас, мало для створення тенденції?

Alyona Alyona: Насправді, якби я дуже хотіла, аби мене підтримали, я би відмічала ще когось та просила розголосу. Поки я висловлюю свої думки та дивлюся на фідбек. Дивлюся, як налаштоване суспільство. Ось, мою пародію з прапором не зрозуміли. Почула – окей. Не сказала би, що був фідбек від артистів, просто в коментарях люди висловили свою думку. Мої підписними ділилися своїми історіями, саме чоловіки мене відмічали у «сторіз». В когось проблеми спілкування з дітьми, хтось зіштовхнувся з жіночим абазом на роботі, коли жінка-директор підтримувала жінок, але пригнічувала чоловіків.

Склалась ситуація, яка є дзеркальним відображенням того, що є перед цим. Спочатку чоловіки «щемили» жінок, тепер жінки «щемлять» чоловіків. Де ж ми йдемо до кращого? Де ми розвиваємося? Кожен з нас живе у своїй мікро-капсулі: ти оточуєш себе людьми, з якими тобі класно; всі вони за здоровий спосіб життя, всі вони сортують сміття. Але варто вийти за рамки цього, і ти бачиш зовсім інакше. Я переїхала до Києва, я рідше буваю у Баришівці та тих місцях, де я бувала раніше. Мені здається, що ми такі прогресивні, європейці. Але з серію постів, де я чую галас, я знов пірнула, так скажемо, у прості міста і зрозуміла: «Можливо, моє оточення таке класне. Проте треба ще працювати».

NL: Не так давно ваш Instagram-акаунт дуже змінився. Ви почали викладати велику кількість відвертих фото та супроводжували їх постами на гострі проблеми суспільства. Зокрема, ви почали робити пародії на знімки інших знаменитостей. Чому такий формат і чи не боялись оголювати тіло і душу перед нашим жорстоким суспільством?

Alyona Alyona: Не скажу, що складно. Приведу паралель з Радянським союзом. Тоді дітей-інвалідів та дітей з вадами слуху просто запихали в окремі школи. Їх не було на вулицях. Аби ніхто не бачив, наче цього не існує. І коли хтось випадково це бачив, тикав пальцем та казав: «Ма! Що це таке?». Майже те саме стосується оголеного тіла. Нетипового. Коли я роблю такі пародії, мені хочеться, щоб люди мили очі. Якщо ти будеш скрізь бачити, ти не будеш на це тикати пальцем. Захотіла людина бути такою – окей.

Змінилася вона – окей. Захотіла худа поправитися – окей. Захотіла товста схуднути – окей. Для тебе буде все окей, тому що тобі буде все одно: у тебе є твоє тіло, своє життя, своя робота та ті сфери, де ти хочеш себе проявити. Для мене це було окей. Я очікувала, що буде хейт. Тому що ще з першого кліпу я з цим стикнулась, і зрозуміла, що роботи непочатий край. Але все одно, я бачу, що люди змінюються.

Мені багато людей пишуть у приватні повідомлення по типу: «Альона, я стільки років ходіла як сіра миша, соромилась. Але я побачила тебе і зробила те, що зробила. І в мене не полетіло каміння». Думаю: «Якщо на 10 коментарів з хейтом, буде один такий, я все правильно роблю».

*Тут мало бути питання щодо співпраці реперки з російською групою «Каста» та Іваном Дорном, яке обурило соцмережі після виходу їхнього кліпу на пісню «Врун-врун». Проте, артистка не захотіла про це говорити та вирішила перевести тему на HOUSE OF EUROPE*

NL: Ви не думали про те, щоб стати не тільки хедлайнеркою, але і спікеркою проекту HOUSE OF EUROPE? На нашу думку, нам є що розказати про розвиток молоді та європейську культуру.

Alyona Alyona: Насправді, є дуже багато запитів на те, аби я виступала десь в якості спікера. Я вже маю декілька проектів, де я займаюсь цією діяльністю. Я працюю в проектах з жінками щодо самоприйняття, і в благодійному напрямку. Якщо я візьму ще декілька напрямків, я не зможу писати нові пісні та гастролювати. Це потрібно робити дозовано. Ця тема буде актуальна завжди, я завжди зможу приєднатися до таких ініціатив. Фізично я можу сісти на два стільці, а теоретично я б не хотіла це робити (посміхається). Було б ефективніше долучити до цього молодих прогресивних і розумних виконавців, таких багато.

NL: У серпні ви будете в Миколаєві з еко-проектом. А коли нам чекати на ваш повноцінний концерт?

Alyona Alyona: Подивимося, скільки тут моїх фанів. Проаналізуємо, зробимо висновки. І можливо, з новим альбомом, поїдемо в тур не тільки по містах-мільйонниках.

NL: Ви виступаєте і на великих багатотисячних фестивалях, і на камерних сценах. Де ваша душа більше сприймає публіку?

Alyona Alyona: Різні концерти – різний кайф. Проте, для мене є різниця в тому, кого я бачу перед собою. Коли під сценою в тебе 5-10 тисяч і більше людей, ти вже не бачиш їхніх очей. Їх багато, вони рухаються. Але тобі складно зазирнути їм в очі. Тому, з маленькою аудиторією дійсно краще налагодити візуальний контакт та обмін енергією. 

NL: Бажаємо вам якнайчастіше відчувати цей самий кайф. Хай вас чують та розуміють. Дякуємо за бесіду.

Alyona Alyona: Дякую!


Після нашого інтерв'ю вона вперше виступила на миколаївської сцені. Незважаючи на те, що в силу цього місцевий слухач не знайомий з Alyona Alyona, шанувальників її творчості в місті виявилося більш ніж достатньо. Площу заповнили вдячні слухачі, для яких дівчина виконала улюблені композиції і презентувала нову пісню. 

Подивимося, чи надихне Миколаїв зірку на новий кліп у місцевих локаціях. А також, чекаємо її вже у серпні з проектом «ЕКОном Планету» у колаборації з METRO. Реперка обіцяє щире спілкування з фанатами, автограф-сесію та круті подарунки. 

Спілкувались Анастасія Михайлова та Дар'я Козачук, спеціально для NikLife.