Свята вже на порозі: як відсвяткувати Новий Рік без шкоди для довкілля?

Прочитали: 2509

Впевнені, багато хто чекає на новорічні свята і зазвичай не замислюється над тим, скільки шкоди вони можуть завдавати природі.

Дослідження рекламного агентства Postmen показало, що середньостатистичний українець витрачає на подарунки близько 2 185 гривень, а за даними опитування агентства AgriSurvey асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), їжі українці викидають близько на 470 мільйонів грн.

Якщо ви завжди хотіли зробити свій внесок в екологічне становище країни, але не знали як, то новорічні свята – найкращий привід для початку. NikLife підготував для вас список порад, які допоможуть не просто прикрасити будинок до новорічних свят, а й покращити екологічне становище країни.


Штучні ялинки: так чи ні?

Часто кажуть, що зворотнім боком приємного святкового запаху від ялинки є вируб дерев задля декорування будинку. Проте, хіба штучна ялинка корисніша за справжню?  

Директор нью-йоркського відділення природозахисної організації «Нейчур» Білл Улфелдер пояснює: «Їхнє масове виробництво вимагає великої кількості нафтопродуктів, що призводить до викидів в атмосферу солідних обсягів парникового газ. Більшість з них містять небезпечні речовини, – зокрема, свинець.  За статистикою, люди користуються пластиковим деревом чотири-п'ять років, після чого викидають. Таким чином, вони повторно завдають шкоди екології – адже речовини, з яких вони створені, – не розкладаються».

Проте, Білл Улфелдер заявив, що навіть за недовгу тривалість життя справжні ялинки приносять більше користі, аніж штучні: «Вони виробляють кисень, захищають ґрунт від ерозії, роблячи нашу воду чистішою, а також є їжею для живих організмів». 

Ще однією перевагою справжньої ялинки є те, що дерева повністю підлягаються переробці.

приклад штучної ялинки/ фото авторки

Юлія Мархель, президентка Міжнародного молодіжного руху «School Recycling World» додає: «Найкраще рішення – ялинка в горщику чи екологічні альтернативи: шишки, віночки, вироби зі скла та дерева. Якщо ви все ж плануєте купити живу ялинку, переконайтеся у законності пункту продажу. На стихійних ринках хвойні дерева можуть продаватися без офіційних документів, що свідчить про те, що їх вирубка проводилася в заборонених місцях. Щоб не сплутати таких продавців з представниками лісових господарств, перевірте наявність бирки з кодом, знайдіть ідентифікаційний код на сайті Державного агентства лісових ресурсів України або запитайте в продавця про товарно-транспортну накладну. Пам'ятайте, що ялинки від лісових господарств вирощують на спеціальних територіях та ретельно стежать за вирубкою, тоді, як незаконне випилювання спричиняє знищення наших лісів».

Прикраси без шкоди для довкілля: де взяти матеріали та як зробити? 

Неякісні ялинкові іграшки та прикраси для дому з пластику не тільки шкодять екології, а й можуть нашкодити вашому здоров’ю. Фарба, якою покрита неякісна прикраса, може бути токсичною: містити у своєму складі свинець та канцерогени. 

Натомість, є декілька варіантів, як прикрасити оселю без шкоди собі та іншим

  • Дати другий шанс старим ялинковим іграшкам: модернізуйте ті іграшки, які збереглися з минулих років, або просто використовуйте їх повторно.
  • Використовуйте природні ресурси навколо: шишки, листя, гілочки, жолуді, горіхи, фрукти, ягоди, тощо.
  • Не бійтеся вживаних прикрас. Прогуляйтеся по магазинам, де продають або віддають уживані іграшки, або знайдіть людей, які цим займаються.
  • Купуйте прикраси тільки з екологічно чистих матеріалів: дерева, глини, тканини, скла або металу.

Екоподарунки: що подарувати, аби через місяць це не опинилося у смітті?

15% європейців одержують непотрібні подарунки, а 10% навіть їх не пам'ятають. В Україні подібних досліджень не проводили, але переповнені баки для сміття говорять самі за себе. Ось декілька ідей для подарунків, які не принесуть зайвої шкоди, будуть прикрашати дім та гріти душі ваших друзів:

1. Найліпші друзі в екоподарунках - матеріали, які піддаються переробці: вироби з дерева, скла, переробленого пластику, натурального соєвого воску.

2. Якщо в тебе є подарунок, який колись подарували тобі, але він не був у пригоді - настав його момент.

3. Даруй враження: абонементи у спортзали, спа-салони, майстер-класи (як-от з виготовлення іграшок з дерева, варення мила, виготовлення свічок з натуральних матеріалів та гончарства), екскурсії, фотосесії.

Відмова від звичного пакування: чим замінити? 

Пакування новорічних подарунків у яскраві обгортки є звичною частиною підготовки но новорічних свят. Але більшість не піддаються повторній обробці і не є біологічно розкладними. Чим замінити звичайне пакування, аби не зникла сама магія при розриванні? 

1. Газети. 

Краще виглядають нові випуски преси без фото, але можна використати й старі. Обгорніть подарункову коробку й додайте останні штрихи у вигляді стрічок та прикрас.

2. Скляні банки. 

Подарунки у скляних банках виглядають ефектно, адже банку можна доповнити вогниками, що додасть магічну атмосферу, сушеними фруктами та тканинними виробами. 

3. Крафт-пакети.

Власноруч пофарбуйте, додайте візерунок та прикрасьте крафт-пакування за допомогою природних матеріалів, шовкових стрічок та в’язаних елементів - гарантуємо, що ніхто не втримається від такого! Ще одним плюсом крафт-пакетів є те, що вони збережуть ваш подарунок від температурних перепадів за рахунок можливості вбирання вологи.

Продумайте меню, чи як перестати викидати їжу?

За даними ФАО ООН, близько треті всієї їжі псується та потрапляє на звалища. Як зменшити цю статистику?

1. Розрахуйте правильну кількість продуктів, які кожен зможе з’їсти до періоду, як вони почнуть псуватися.

2. Напишіть список покупок – це допоможе не купувати зайвого при візиті до магазину.

3. Не готуйте «на потім», адже це «потім», скоріш за все, опиниться у смітнику. 

Бажаємо вам веселих, дружніх, яскравих та красивих новорічних екосвят! Нехай усі Ваши побажання збуваються, а поставленні цілі самі допомагають у їх досягненні!

Еліна Степанова