«Это невежество, умноженное на страх»: замминистра культуры Подоляк о беспорядках в Новых Санжарах

Прочитали: 1536

Заместительница министра культуры Украины Ирина Подоляк описала свое видение причин, почему по отношению к приехавшим из охваченного коронавирусом Китая украинцев возникли радикальные настроения, которые можно было пронаблюдать в поселке Новые Санжары на Полтавщине. 

В комментарии NikLife после открытия стратегической сессии «Художественное образование будущего» в Николаеве Ирина сказала, что такая реакция могла быть вызвана низким уровнем образованности, большим недоверием к власти и даже информационной атакой со стороны РФ.

Как известно, 20 февраля в Украину вернулись эвакуированные из Уханя украинцы и иностранцы. Их отправили в изолированный санаторий в Новых Санжарах, но местные жители в связи с этим начали беспорядки и даже бросали камни в автобусы.

— Знаєте, це могло бути в будь-якій країні, не тільки в Україні. Я не думаю, що таке виявлення у людей зоологічного страху є унікальним. На моє глибоке переконання, найголовніша проблема і вирішення таких речей у майбутньому лежить в освіті. Люди не знають, як вірус поширюється; люди не знають, що він не поширюється через каналізацію; люди не розуміють, що вірус поширується повітряно-крапельним шляхом. Люди кажуть: «Ми не хочемо, щоб наші ж земляки були тут». І ось яка найбільш логічна реакція, коли ти відчуваєш загрозу? Ти йдеш з цього місяця. Натомість, люди скупчуються навколо цього місця. Це все освіта. Це базова освіта, яка закладається у середній школі. Це, перепрошую, уроки біології, зоології, уроки фізики, хімії. Це елементарні речі. Це крах такий, це невігластво, помножене на страх, на недовіру до влади, – отметила Ирина.

По словам Подоляк, сама проблема недоверия к власти существует уже долгое время, но почему – не понятно, если граждане самостоятельно выбирают представителей своих интересов.

— Мене, власне кажучи, ця тема недовіри до влади здається вже такою доволі придуманою. 30 років люди ходять і обирають цю владу. Сьогодні вони її обирають, а через ніч, коли стають відомими результати, вони вже не довіряють їй. Я бачу такий вкид, інформаційну технологію. Ми кажемо: «Українці не довіряють владі». Чи є підстави? Чи є проблеми? Безсумнівно, так. Але це постійне мусування… Виходить, українці не довіряють самі собі? Це, звичайно, сумно, що так відбулось. Це не унікально. Не потрібно робити з цього приводу таких всесвітніх узагальнень. Люди є різні. Це кілька десятків людей. Часом – кілька сотень. Дуже шкода, що це відбувалось і на моїй рідній Львівщині. І в цих подіях брали участь лікарі, медсестри. Це насправді дуже сумно. Нам треба зрозуміти, хто ми є. 

— Я б сказала, що це дрімуча неосвіченість. Це цей «гуляйпільський» дух. Пряма демократія. Спотворений результат того, що народ може вийти і зробити все, що хоче. Крім того, я думаю, що це теж технологія. Я не є конспіролог, я не вірю в теорію змов, але для мене не є драматичним відкриттям, що Росія працює. Над Україною, над різними засобами ведення різного типу воєн. І це було правильно підхоплено, скеровано. Були використані наші корисні ідіоти, наші політикани. Багато з них, ще до того, як були привезені люди з Китаю, їздили у свої округи, так би мовити, виступали на сесії міських рад. Депутати зверталися: Не допустимо. Це треба мати здоровий глузд, критичне мислення. Часом не варто одразу кричати. Часом варто трохи помовчати, проаналізувати, що відбувається, почитати, подивитися, хто як реагує, подумати, і лише тоді давати якісь свої висновки. Звичайно, комунікаційно влада могла б попрацювати краще, але влада завжди щось не встигає. Немає ідеальної влади, правду кажучи. У нас немає цієї традиції комунікувати з людьми. Такої, як є у Сполучених Штатах Америки, чи у старих демократіях в Європі. Україна тільки вчиться цьому. Це було з радянських часів, з часу Чорнобиля: краще нічого не говорити, щоб не спровокувати збурень. Але світ змінився. Зараз неможливо жодної інформації втаємничити. 

На вопрос о том, могло ли иметь место недоверие к состоянию украинской медицины, Подоляк ответила так:

— Те, що наша медицинська база є в такому ветхому, скажемо так, стані, також не є таємницею. І я бачу проблему в тому, що Уляна Супрун (экс-министерка здравоохранения – ред.) пішла з посади. Я – велика прихильниця тих реформ, що вона робила. Просто їм треба було б дати можливість завершити. І тільки через рік могли в почати відбуватися зміни у клініках, у лікарнях, у тих закладах, у тій системі, що не пов’язані із первинною медичною допомогою. У нас завжди так: хтось реформу починає, потім змінюється уряд, тих викидають, приходять інші, потім тих викидають, приходять ще інші. Оце питання тієї довіри: якщо, люди добрі, ви прийшли, проголосували за цю владу, за цього Президента, за цю Верховну Раду, – це ваша відповідальність. Несіть цю відповідальність та дайте людям можливість попрацювати. П’ять років – так працюють в демократії. Чи ви, народе мій дорогенький, хочете сильної руки, тоталітарного лідера?

Отметим, что в Новых Санжарах Полтавской области, куда эвакуировали украинцев из Китая, в пятницу, 21 февраля, сохраняется спокойная обстановка. Состояние украинцев, которые находятся на карантине, – нормальное.

Напомним, ранее мы писали, как в Ухане остались девушка из Херсона, не захотевшая уезжать без собаки, и киевлянин, не имеющий возможности взять с собой невесту.